Piotr Grzęda–Wachowicz

m i e j s c e : Basen AGH
Kraków, ul. Buszka 4, Miasteczko Studenckie AGH
sala wielofunkcyjna

 
grupa początkująca (od 1 września ) :
poniedziałek: 17.00-18.30
środa: 17.00-18.30
(kurs pierwszego stopnia)  
grupa średnia: poniedziałek: 18.30 -20.00
środa: 18.30-20.00
grupa zaawansowana: wtorek: 18.00-19.00
czwartek: 18.00-19.00

 

Dorota Rusin-Czajkowska

m i e j s c e : Hurtownia Ruchu, MULTISPORT
Kraków, ul Kącik 9, obok pl.Boh.Getta, www.hurtowniaruchu.pl

 

 

 

 

 
 
grupa średnia: poniedziałek: 17.30 -19.00
  środa: 17.30 -19.00
grupa zaawansowana:
poniedziałek: 8.30-10.00
piątek: 8.30-10.00
grupa zaawansowana: poniedziałek: 19.00-20.30,i 20.30-21.30 (xinjia yilu, miecz)
środa: 19.00 -20.30

m i e j s c e :Laboratorium Umysłu i Ciała, ul. Kamienna 6/8 zapisy i info bezpośrednio do prowadzacej:Dorota R.Czajkowska 503 99 54 57, dobzinka@wp.pl, facebook

MULTISPORT i Karnety

 

 
grupa początkująca: (od 21 września) wtorek: 16.45 - 18.00
czwartek: 19.00 - 20.15
   
   
 

 

   
   

Grzegorz Bąk- grupa początkująca

Szczegóły wkrótce :)


 
Sekcja w Zawierciu: prowadzenie Witold Bylewski, szczegóły wkrótce!  
 
   
 
   
 

 

Etapy nauczania Chen Taijiquan w oparciu o stopnie (kursy)

Każdy z etapow nauki zakończony jest uzyskaniem dyplomu.

 

Kurs I-go stopnia

Nauka wybranych ćwiczeń Qigong mająca na ceku budowanie rozluźnionego, pracującego ciała. Poznawanie ćwiczeń Can Si Gong - cztery pierwsze formy. Budują one odpowiednią strukturę ciała i wewnętrzną strukturę prowadzenia ruchu. Są to ćwiczenia charakterystyczne dla rodu Chen. Zapoznanie się z podstawami prowadzenia energii Qi. Opanowanie formy 19-sto ruchowej, krótkiego układu technik taiji, na poziomie podstawowym wprowadzającego główne zasady stylu.

Dla chętnych, pragnących poznać bojowe zastosowanie taiji, na każdym poziomie proponujemy dodatkowe sobotnie zajęcia.W ich ramach prowadzona jest nauka form "pchających dłoni" -tui shou, ćwiczeń w parach.

 

Kurs II-go stopnia

Poznanie formy z szablą. Jest to krótka forma,może być ćwiczona energicznie, udoskonala wydobywanie technik przy jednoczesnym panowaniu nad enerią Qi. Ruchy w większości są koliste. forma działa wzmacniająco i rozciągająco. Poszerza również obszar zasięgu energii poza ciało, o zasięg szabli.

 

Kurs III-go stopnia

Poznanie formy Laojia Yilu, w dokładnym tlumaczeniu: Pierwsza Forma Starej Rodziny. Została ułożona przez mistrza Chen Chanxinga na przełomie XVIII i XIX stulecia. Zwana jest tez kanonem stylu. Na tym poziomienastępuje pogłębienie pracy ze strukturą zewnętrzną i wewnętrzną a także nauka coraz bardziej swobodnego prowadzenia energii Qi przez rozluźnione, otwarte drogi. Ruchy są raczej obszerne, po tzw. "dużych kołach".

 

Kurs IV-go stopnia

Doskonalenie poznanych dotąd form. Poznanie formy Laojia Erlu,( Druga Forma Starej Rodziny ). Stworzona przez mistrza Chen Chanxinga na przełomie XVIII i XIX stulecia. Jest to forma o szybszych, pełnych ekspresji ruchach. Uczy jak łączyć dynamiczne, mocne wydobycia. Rozwija siłę, gibkość i sprężystość ruchów.

 

Kurs V-go stopnia

Poznanie formy z mieczem. Forma jest dość szybka, udoskonala bardziej rozległe prowadzenie energii, gdyz miecz ma trochę dalszy zasięg niz szabla. Cięcia są niczym smagnięcia biczem a pchnięcia dalekie. Techniki są finezyjnie i różnorodne, rozwijają koordynację ruchową i równowagę.

 

 

Kurs VI-go stopnia

Poznanie formy Xinjia Yilu, W dokładnym tłumaczeniu: Pierwsza Forma Nowej Rodziny. Powstała ona na początku XX stulecia za czasów mistrza Chen Fake. Jest to forma zaawansowana, wymaga juz opanowania zasad taiji. Ruchy są wydobywane po "mniejszych kołach".Wywaga dokładniejszej obserwacji i prowadzenia energii.Techniki są bardziej wymagające i skomplikowane.

 

Kurs VII-go stopnia

Poznanie formy Xinjia Erlu, ( Druga Forma Nowej Rodziny ). Jest bardziej dynamiczną kontynuacją Pierwszej Formy Nowej Rodziny. Mając na uwadze dokładne, mocne prowadzenie energii trzeba techniki wykonywać szybko, luźno, bardzo dokładnie i z dużą siłą.

 

Kurs VIII-go stopnia

Poznanie formy z włócznią. Traktuje się ją tez jako formęz kijem. Ma ona poetycką nazwę: "Włócznia Kwiatu Gruszy w połączeniu z Kijem Białej Małpy". Forma jest szybka,ekspresyjna, z licznymi silnymi uderzeniami, wykorzystującymi spręzystość i długość broni oraz ostrze na końcu. Wymaga dobrego, dokładnego prowadzenia energii. Powiększa zasięg penetracji na długość broni.

 

Kurs IX-stopnia

Poznanie formy z halabardą . Ma ona tym razem dwie poetyckie nazwy: "Halabarda Wiosen i Jesieni" oraz "Halabarda zielononiebieskiego smoka, który okrywa księzyc". Halabarda jako broń ijej formy związane są z na wpół legendarną postacią generała Guan Jun. Forma ćwiczona szybko wymaga doskonałego połączenia koordynacji i siły i dokładnego prowadzenia energii.

 

Kurs X-tego stopnia

 

Forma z dwoma szablami, piękna choć trudna forma, poprzez dość skomplikowane połączenia prowadzenia broni w dwóch rękach, udoskonala koordynację zarówno fizyczną jak i energetyczną. Forma szybka, skoczna, doskonaląca okrągłe, krojące ruchy.

 

Kurs XI-stego stopnia

Forma z dwoma mieczami, podobna w trudności i skomplikowaniu jak poprzednia, zawierająca bardziej wymagające techniki, charakterystyczne dla miecza.

 

 

Formy dodatkowe

 

Poznanie formy z kulą. Forma ta wpływa na pogłębienie i doskonalenie ruchu Can Si, prowadzenie ruchu z Centrum (Dan Tien), buduje początki świadomego łączenia wewnętrznej energii Qi z energią Li.

 

Formy z bronią zarówno pojedyncze jak i podwójne wzmacniają ścięgna, mięśnie również w górnej części ciała, wraz z formami ręcznymi powodują znaczne wzmocnienie siły wewnętrznej Qi ale też siły mięśni i ścięgien Li.

 

KONTAKT | AKTUALNOŚCI | NAUCZYCIELE | TRENINGI | SEMINARIA

tai chi chencopyright 2010 Krakowska Szkoła Chen Taijiquan / Chen Tai Chi
projekt i kodowanie designelle.pl

World Chen Taijiquan Association
W O R L D
C H E N   T A I J I Q U A N
A S S O C I A T I O N
P O L A N D